Zapytaj naszego eksperta

  • Oczywiście bawełna. Jest surowcem pozyskiwanym z natury i przyjaznym dla człowieka. Zapobiega poceniu się i ma właściwości antystatyczne, czyli nie przyciąga kurzu. Jest droższa od poliestru, ale jako że w łóżku spędzamy 1/3 naszego życia powinniśmy zadbać o jak najlepszy komfort snu. Jakość nocnego wypoczynku ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Jeżeli wybierasz buty z naturalnej skóry i odzież z naturalnych tkanin, zadbaj o to, aby również w łóżku otaczać się naturalnymi materiałami.

  • Bawełna, z której produkowane są nasze kołdry i poduszki nie zawiera sztucznych barwinków, ani szkodliwych substancji chemicznych. Dzięki temu jest bezpieczna nawet dla alergików. Została poddana sanforyzacji – jest odporna na rozciąganie i kurczenie się po praniu. Dodatkowo została uszlachetniona poprzez proces merceryzacji i kalandrowania, co zapobiega jej pilingowaniu się i sprawia, że jest wyjątkowo gładka i ma dostojny połysk. Jako surowiec naturalny charakteryzuje się specyficzną ciepłą barwą.

  • Bambus posiada właściwości antygrzybiczne oraz bakteriobójcze, dzięki czemu jego uprawy nie wymagają stosowania szkodliwych dla człowieka pestycydów. Jest więc surowcem naturalnym, przyjaznym dla osób cierpiących na alergię. Tkanina bambusowa jest wytrzymała, ma wysoką higroskopijność, a przy tym jest odporna na rozwój pleśni. Łatwo utrzymać ją w czystości. Zapobiega nadmiernej potliwości ciała, długo zachowuje świeżość, nie pochłania obcych zapachów. Jest na tyle delikatna i przyjemna dla skóry, że do jej prania nie trzeba stosować środków zmiękczających. Nawet podczas częstego użytkowania, nie traci swoich właściwości. Nie zawiera sztucznych barwinków i szkodliwych substancji chemicznych.

     

  • Poliester jest surowcem syntetycznym, stworzonym przez człowieka. Jest hypoalergiczny i bezpieczny. Towarzyszy nam we wszystkich sferach życia, jest obecny w produktach codziennego użytku.  Wytwarza się z niego nawet butelki na napoje. Skoro pijesz wodę z poliestrowej butelki, możesz też spokojnie spać pod kołdrą wypełnioną tym materiałem. Poliester nie wywołuje alergii, jak niektóre wypełnienia naturalne, np. puch czy wełna. Jest trwały w użytkowaniu i łatwy do prania w warunkach domowych.

  • Dobrej jakości wypełnienie poduszki, dzięki swej puszystej strukturze, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Jednak z biegiem czasu, kiedy wypełnienie zaczyna się zbijać, a  poduszka nie jest odpowiednio często prana i wietrzona, może to skutkować pogorszeniem komfortu snu. Dlatego ważne jest utrzymywanie poduszki w czystości. Kiedy zaczynamy się na niej pocić, to sygnał, że należy ją odświeżyć, a jeśli to nie pomaga, zapewne cykl jej życia dobiegł końca i należy wymienić ją na nową. Osobom borykającym się z problemem nadmiernego pocenia się polecamy kołdry i poduszki w tkaninie bawełnianej lub bawełniano-bambusowej.

     

  • Kołdra powinna być co najmniej 20 cm szersza od materaca, a czym szersza, tym lepiej okrywa ciało i dopasowuje się do śpiącego. Jeśli kołdra ma być użytkowana przez dwie osoby, najlepszy wybór to zawsze 200 x 220 cm – nie będzie ograniczała ruchów, pozwoli szczelnie się otulić każdemu z użytkowników.

  • Kulka poliestrowa (granulat poliestrowy wysokosprężysty) to surowiec sypki, który ma zastosowanie wyłącznie w poduszkach. Kołdra wymaga mniejszej ilości wypełnienia niż poduszka i dlatego ważne jest równomierne ułożenie włókien, które można osiągnąć wyłącznie w produkcji włókniny wysokopuszystej. Granulat nie sprawdza się jako wypełnienie kołder, gdyż konieczność zastosowania go w dużo mniejszej ilości niż w poduszce skutkowałaby  przemieszczaniem się wewnątrz pokrycia i powstawaniem zimnych pól. 

  • Żywotność wszystkich dostępnych na rynku kołder wypełnionych poliestrem to maksymalnie ok. 3-5 lat, a poduszek ok. 2-3 lata. Nie oczekuj, że kołdra i poduszka będą żyły wiecznie.
    W łóżku spędzamy ok. 8h na dobę, więc 1/3 naszego życia.
    Kołdry i poduszki są intensywnie użytkowane i niszczą się tak samo jak buty czy odzież. Należy je regularnie wietrzyć, w razie potrzeby prać, a po kilku latach wymienić na nowe.

  • Tak często jak to konieczne. Pomiędzy praniami bardzo ważne jest częste wietrzenie kołdry i poduszki, także zimą, gdyż mróz zabija roztocza.

  • Do prania kołder i poduszek wypełnionych poliestrem używamy 1/3 ilości łagodnego detergentu (płynu do prania tkanin delikatnych). Ograniczenie ilości środka piorącego ma znaczenie, ponieważ struktura wypełnienia zwiększa ilość piany. Dodatkowo środek piorący zastosowany w dużej ilości nie wypłukuje się dobrze z wypełnienia i negatywnie wpływa na puszystość i śliskość włókien. Przed włożeniem do pralki, najlepiej zwinąć ją jak śpiwór i związać niezbyt mocno, aby wypełnienie nie porozrywało się przy intensywnym wirowaniu, następnie delikatnie wyjąć z pralki (nie szarpać), rozłożyć na suszarce i pozwolić kołdrze dokładnie wyschnąć. 

     Z poduszką postępujemy podobnie jak z kołdrą. Nie związujemy jej jednak, a wkładamy wraz z nią do pralki kilka piłeczek tenisowych, które pomogą wypełnieniu odzyskać pierwotną puszystość. Po praniu, dobrze roztrzepujemy wypełnienie i zostawiamy poduszkę na suszarce na 2-3 dni. 

    Pamiętajmy, że niższa temperatura prania przedłuża żywotność kołder i poduszek i pomaga chronić środowisko. Roztocza giną już w 60°C.

  • Kołdry nie należy roztrzepywać, bo można porozrywać wypełnienie. Aby zachować jej puszystość i wysoki komfort termiczny – nie należ na niej siadać, gdyż wpływa to negatywnie na puszystą strukturę wypełnienia. 

    Wypełnienie w poduszce należy regularnie roztrzepywać, aby je odświeżyć. Jeśli poduszka traci objętość należy ją uprać w pralce, odwirować, po wyjęciu roztrzepać wypełnienie i wysuszyć (co najmniej dwa dni, aby wypełnienie dobrze wyschło). Kuleczki w środku napuszą się i zwiększą objętość. Dotyczy to wszystkich poduszek wypełnionych granulatem wysokosprężystym.